Over halvparten er en Model Y:200 000 registrerte Teslaer i Norge

Det betyr at rundt 20 prosent av alle elbiler i Norge er en Tesla.
I går kveld meldte Tesla Europe på X at merket har passert 200 000 registrerte Teslaer i Norge.
Milepælen inntraff ganske nøyaktig 13 år etter at den første Model S ble registrert her i landet. Det skjedde i august 2013.
Under fire år på de siste 100 000
Spol drøye ni år frem i tid, til desember 2022, for den første store milepælen:
Det var da Tesla passerte 100 000 registrerte biler i Norge. På det tidspunktet hadde Tesla allerede kunnet smykke seg med tittelen Norges største bilmerke i et år – ekstremt godt hjulpet av at «billigmodellene» Model 3 (2019) og Model Y (2021) kom på markedet.
Og herfra og ut skulle det gå fryktelig mye fortere. De neste 100 000 registreringene har altså skjedd på mindre enn fire år.
Det er faktisk ganske vilt, ikke minst siden dette har skjedd i perioden da såkalt «Tesla-skam» bet seg fast som et begrep i befolkningen, primært som følge av en stadig mer ekstrem Elon Musk.
Over halvparten er Model Y
«Den nye folkvogna», Model Y, utgjør alene over halvparten av de registrerte Teslaene i Norge.
Den ble også den første elbilmodellen til å passere 100 000 registrerte eksemplarer. Den milepælen inntraff i mai i år:
Men allerede et drøyt år i forveien, i mars 2025, tok Model Y over ledertrøya fra Nissan Leaf som Norges vanligste bilmodell – uavhengig av om vi sorterer mellom elbiler og fossilbiler eller ei:
I 2023 ble for øvrig Model Y den første elbilen noen sinne til å toppe den globale bestselgerlisten – altså i konkurranse med fossilbiler.





