Angivelig den første av sitt slag i Norge:
Får hurtiglade under solcelletak

UNDER TAK: Alle ladeplassene på Circle K E6 Minnesund står under det nye ladetaket. Alle foto: Terje Borud

Et splitter nytt solcelletak skaffer strøm til hurtigladerne – og kjærkommen skygge og ly for regnet – på denne stasjonen ved E6 på Minnesund.

Det nye ladetaket til Circle K E6 Minnesund ble innviet denne uka.

– Dette er det første ladetaket av sitt slag i Norge. Det blir jo stadig flere elbiler, og derfor utforsker vi hvordan vi best kan ta imot dem på fremtidens energistasjon, sier Anders Kleve Svela, ladesjef i Circle K.

På Minnesund har selskapet derfor bygget et flunkende nytt tak over alle ladeplassene på stasjonen. Laderne henter noe av strømmen fra solcellene på taket.

Circle K ruster opp i nord:

Får opp 10 nye lade­stasjoner i Nord-Norge før jul

Gir beskyttelse mot vær og vind

– Kundene ønsker jo beskyttelse mot vær og vind, uavhengig av om de trenger å fylle tanken eller lade batteriet. Ladetaket er et pilotprosjekt der vi tester ut både design og teknologi, og vi gleder oss til å se hvordan det blir tatt imot på Minnesund, sier ladesjefen.

UTRYDNINGSTRUET TANKBIL: Det blir stadig mindre behov for tankbiler som den til venstre etter hvert som elbilene tar over.

Stasjonssjefen i Minnesund, Lavena Cagusan Abounouar, er stolt over at hennes stasjon blir den første i Norge med det nye ladetaket.

– Dette er fremtiden, og jeg er glad for at vi er tidligst ute med å ta dette skrittet. Ladingen blir mer sømløs og bærekraftig. Jeg er veldig fornøyd – og det er kundene også. Ikke minst når det regner, sier Abounouar.

Mer som dette?

Meld deg på vårt nyhetsbrev
– få elbilstoff rett inn i innboksen!

Lover flere ladere under tak

Fremover vil stadig flere ladeplasser over hele landet havne under stasjonstak etter hvert som Circle K erstatter drivstoffpumper med nye 400 kW-ladere.

Dette er selvsagt noe vi i Elbilforeningen applauderer – og har jobbet for å få ladeselskapene til å forstå i en årrekke.

Det gir ingen mening at fossilkunder skal kunne tanke opp under tak mens ladestolpene plasseres under åpen himmel, men fremdeles er dette det vanligste scenariet på norske ladestasjoner …

Denne uken rundet vi nok en milepæl:

Nå er det 900 000 elbiler i Norge!

Og nå som vi denne uka kunne melde at Norge har passert 900 000 registrerte elbiler, er det på høy tid at ladeselskapene innser dette.

Bli medlem i dag!

Les også