Drivkraft Norge:– Myten om få ladere for elektriske lastebiler må avlives

Når Enova-støttede ladestasjoner for tungbil står ferdig i år, vil det være omtrent ti elektriske lastebiler per hurtiglader og lademuligheter langs en rekke hovedfartsårer, skriver Drivkraft Norge i en pressemelding.
Bransjeforeningen for selskaper som selger drivstoff og energi, Drivkraft Norge, er lei. Det gjentas igjen og igjen at det ikke finnes lademuligheter for elektriske lastebiler på norske veier, skriver de en pressemelding.
Enova har støttet rundt 50 offentlig ladestasjoner med nesten 300 ladepunkter langs norske veier som kun skal brukes av tunge kjøretøy.
Mange er allerede bygget, og de fleste vil stå ferdig i løpet av 2026.
– Slutt å male fanden på veggen
De mest trafikkerte veiene blir alle dekket med ladestasjoner. Derfor blir det mulig å kjøre elektrisk tungtransport mellom for eksempel Oslo-Trondheim og Oslo-Bergen. E18 og E39 via Kristiansand og Stavanger dekkes, i tillegg til en rekke andre strekninger.
– Vi opplever at mange maler fanden på veggen og sier at det ikke finnes ladestasjoner langs vei for elektriske tungbiler. Den myten må vi avlive, for når det gjentas igjen og igjen vil det sette seg som en vedtatt sannhet hos transportørene, sier administrerende direktør Kristin Bremer Nebben i Drivkraft Norge.
– Det er til syvende og sist de som går glipp av en gylden mulighet til å redusere utslipp og gi sjåførene sine en bedre arbeidshverdag med mer stillegående kjøretøy.

10 lastebiler per hurtiglader
Ifølge Statens vegvesen er det nå nesten 2800 elektriske lastebiler på over 3,5 tonn på norske veier.
Når alle ladestasjonene med Enova-støtte står ferdig, vil det være omtrent 10 kjøretøy per ladepunkt, som er dedikert til elektriske lastebiler. Til sammenligning er det for personbilparken omtrent 85 elbiler per hurtigladepunkt.
Samme ladestrategi som for personbiler
Strategien for å stimulere utbyggingen av ladeinfrastruktur for tungtransporten er den samme som da Enova ga støtte til bygging av ladestasjoner for personbiler, for rundt ti år siden.
– Den gang ble det gitt støtte til 500 hurtigladepunkter for elbiler. Det utløste ladenettverket vi har i dag med over 10 000 hurtigladepunkter, bygget med private midler, sier Bremer Nebben.




