Full fart med null utslipp:
Nissan vant årets VM i Formel E

HELELEKTRISK DEBUT: Nissan gjorde sin debut i Formel E-mesterskapet i 2018/2019, som den første og eneste japanske bilprodusenten. Foto: Nissan Motor Co.

Førertittelen i verdens største helelektriske racingløp gikk i år til den japanske bilprodusenten Nissan, med Oliver Rowland i førersetet.

Formel E er verdens første globale idrett med nullutslipp helt siden starten i 2020. Serien bruker kun elektriske biler og fungerer som en testarena for fremtidens elbilteknologi.

Verdens ledende bilprodusenter konkurrerer på gatebaner i storbyer, samtidig som sporten løfter frem bærekraftig mobilitet og arbeider aktivt for å redusere luftforurensning og klimagassutslipp.

Det var den britiske Nissan-føreren Oliver Rowland som ble ny verdensmester i årets Formel E. Han beskriver VM-seieren som en drøm som har gått i oppfyllelse.

Opptil 761 km rekkevidde:

Mercedes’ første elektriske stasjonsvogn

– Det er en drøm som går i oppfyllelse å vinne VM og ta imot trofeet! Dette gir stor motivasjon til forbedring og komme tilbake enda bedre neste sesong, sier Rowland i en pressemelding fra Nissan.

Nick Cassidy (Jaguar) ble nummer to og Pascal Wehriein (Porsche) kom på tredje plass. Lagmesterskapet ble vunnet av Porsche, med Jaguar på andre plass og Nissan på tredje.

– Det er selvsagt skuffende å havne på tredjeplass både i lag- og konstruktørmesterskapet etter å ha ligget an til seier deler av sesongen. Men når vi tar et steg tilbake kan vi være veldig stolte av dette fantastiske året, sier administrerende direktør og lagleder for Nissan-teamet, Tommaso Volpe.

Mer som dette?

Meld deg på vårt nyhetsbrev
– få elbilstoff rett inn i innboksen!

Bli medlem i dag!

Les også