Del 3 – vintertest av fire billige firehjulstrekkere :
Store forskjeller på rekkevidde og lading

FINALEN: Fire av Norges billigste firehjulsdrevne elbiler i stor vintertest. I den tredje og siste delen ser vi på rekkevidde og lading i kulde. Nok en gang er forskjellene store. Se videoen for å finne ut hvem som vinner – og hvem som havner sist. Video: Jamieson Pothecary

Prislappene er ikke så ulike, men mye skiller Changan Deepal S05, Zeekr X, Smart #1 og Suzuki e Vitara. Ikke minst ladefart og rekkevidde i vintervær.

Hva slags biler er dette?

Dersom du er på jakt etter en rimelig firehjulsdrevet elbil, er nettopp disse modellene blant de rimeligste du kan finne.

For å få et grundig inntrykk av Changan Deepal S05, Zeekr X, Smart #1 og Suzuki e Vitara, sjekk de to foregående testene vi har gjennomført med disse firehjulstrekkerne.

Først vurderte vi priser og kjøreegenskaper. Så fikk bilene kjørt seg da vi testet hvor godt de tar seg fram både i bratt bakke og dyp snø.

HVILKEN TAR SEG BEST FRAM? Det ble grundig testet i forrige runde, hvor firehjulstrekkerne testet framkommeligheten over et jorde med 30-40 cm dyp snø. Foto: Jamieson Pothecary/elbil.no.

Nå er det på tide å se nærmere på rekkevidden og ladefarten fire av de billigste av firehjulstrekkerne har å by på.

Rekkevidde – store forskjeller

De fleste forstår at vinter og kulde betyr høyere energiforbruk nesten uansett hva slags bil eller gjenstand som skal til pers.

For bilens del handler mye om hvor effektivt den kan varmes opp, slik at mest mulig av energien går til framdrift. Videre har luftmotstand, hjulstørrelse og kjørestil helt avgjørende betydning for hvor langt energien holder.

Dagen vi kjører rekkeviddetest på den faste landeveisrunden varierer temperaturene mellom 6 og 10 minusgrader. Det er saltvåt veibane fra Drammen til Åmot, før vi går over til sleipt isdekke nordøstover mot Prestfoss.

VINTERDAG: 10 minusgrader og vinterføre på kommunegrensen mellom Sigdal og Krødsherad. Dette er omtrent midtveis på testrunden, cirka 300 meter over havet. Foto: Ståle Frydenlund/elbil.no.

Mer som dette?

Meld deg på vårt nyhetsbrev
– få elbilstoff rett inn i innboksen!

Suzuki eVitara kommer sist

Suzuki eVitara tar sisteplassen, selv om den bruker vesentlig mindre strøm enn tvillingen Toyota Urban Cruiser gjorde i tilsvarende test – i enda litt kaldere vær.

Et gjennomsnittsforbruk på 2,38 kWt/mil er svært høyt for en bil på denne størrelsen. Trøsten er at du holder deg god og varm i bilen så lenge energien holder. WLTP-oppgitt forbruk for denne bilen er, til sammenligning, 1,80 kWt/mil.

En nærmere analyse av hva som påvirker eVitaras (og dermed tvillingen Toyota Urban Cruisers) prestasjoner kommer noe senere på elbil.no.

SENKVELD: Suzuki eVitara var tilgjengelig først dagen etter de tre andre. Etter finlesing av værmelding fikk den nesten eksakt like testforhold, kun med unntak av marginalt mer snø i veibanen på strekningen Sigdal-Krøderen. Foto: Ståle Frydenlund/elbil.no.

Nest siste plass går til Smart #1, selv om den ikke er mye bak Zeekr X. De setter til livs henholdsvis 2,10 og 2,04 kWt/mil, som ikke er kritisk mye mer enn det WLTP-oppgitte (1,82 og 1,75).

Deepal S05 har åpenbart feilkalibrerte hjul, siden den slår av noe på distanse kjørt. Dermed kan vi ikke bruke tallene fra kjørecomputeren som basis for forbruksberegningen.

MYE LIKT: Zeekr X (t.v) og Smart #1 har mye til felles, men førstnevnte er størst, og har dessuten noe større batteripakke og noe bedre hurtigladefart. I praksis skiller det imidlertid ikke så mye. Foto: Ståle Frydenlund/elbil.no.

Da er det bra at Aviloo-boksen har plukket opp data fra denne bilen, i tillegg til eVitara. Kjørecomputeren sier 1,72, som nesten er oppsiktsvekkende lavt, mens boksen oppgir 1,85 (dette er ikke korrigert i forbrukskurven under).

Den er uansett i en klasse for seg her. Til tross for at den er mye større, er den ikke så mye tyngre – i praksis 100-150 kilo. Og den har det klart laveste strømforbruket.

Største minus i praktisk bruk er at den, som mange andre kinesiske biler, ikke gir den forventede varmen i kupeen med de vante 21 gradene innstilt.

Her må vi opp på 23-24 før temperaturen når kjent nivå.

Lading – gammel, middels og ny måte

Rekkevidde er viktig for mange, tross alt.

Dersom du kjører mye og langt, også vinterstid, tipper vi du deler vår oppfatning at det er en fordel å gjøre unna hurtiglading kjapt.

Denne øvelsen blir raskt en tydelig skillelinje. Én ting er å skilte med veldig høy makseffekt, en annen å tilby en anstendig effekt over tid som gjør at man kan nærme seg ladetid på 20-25 minutter fra 10-80 prosent.

1 PROSENT: Smart #1 ble kjørt til batteriet var nesten tomt, i forbindelse med forvarming før hurtiglading. Etter en slapp start fikk den opp dampen, og nådde maks oppgitt hurtigladefart ved 10 prosent ladestatus. Utetemperaturen her var fem minusgrader. Foto: Ståle Frydenlund/elbil.no.

Det er med andre ord her slaget står. Den billigste bilen i følget, Suzuki eVitara stiller med svakest kort på papiret her, mens den marginalt dyrere Smart #1 har like forutsetninger som den klart dyreste bilen i testen – nemlig Zeekr X.

Ikke så rart, siden disse to i praksis er teknologiske tvillinger – og det kun skiller litt på motorytelse og batterikapasitet.

Men det er den større Changan Deepal S05-modellen som til slutt trekker det lengste strået. Den klarer seg med drøyt 21 minutter fra 10 til 80 prosent.

Den når 96 prosent av den praktiske maksfarten på 175 kW (selv om den kan nå 200 før 10 prosent), med høyeste notering på 169. Den kommer ved 50 prosent, som er ganske vanlig for biler utstyrt med LFP-batterier.

BUT DIFFERENT: Changan Deepal S05 og Zeekr X har en god del likheter, og er de to største bilene i testen. Ved hurtigladeren sparte vi betydelig tid ved lading av Deepal S05. Foto: Ståle Frydenlund/elbil.no.

De to Geely-baserte modellene, Smart #1 og Zeekr X, bruker omtrent 30 minutter på det samme intervallet. #1 er som nevnt oppgitt med cirka 150 kW som makseffekt. Den når 152, og dermed 100 prosent måloppnåelse.

Høyeste registrerte effekt for Zeekr X blir 156 kW, som tilsvarer nær 99 prosent av de 158 oppgitte.

Gode resultater for disse to, med andre ord, men likevel slått ned i støvlene av Deepal S05 – som også har noe større batteripakke.

TREG: Både Suzuki eVitara og Toyota Urban Cruiser hurtiglader tregt etter moderne standarder. Med forvarming har vi imidlertid fått omtrent den beskjedne hastigheten som tross alt loves. Foto: Ståle Frydenlund/elbil.no.

Suzuki eVitara står igjen som en soleklar taper her. Batteripakken er ni kilowattimer (kWt) mindre enn i Deepal S05, men den bruker hele 23 minutter ekstra på 10-80-intervallet.

Men, den skal ha for at den tross alt når 100 prosent av oppgitt ladefart (67 kW) etter at batteriet er forvarmet manuelt via skjerm.

Forskjellene mellom bilene kommer tydelig til syne i ladekurvene over. Alle bilene har fått forvarmede batterier i forkant av hurtigladingen, bortsett fra Deepal S05 som lener seg på den såkalte pulsvarmingen – som fungerer overraskende bra. Vi fortsetter våre analyser av hvordan dette egentlig virker.

Dersom du har tid til å bruke 44 minutter på hurtiglading, som i tilfellet Suzuki eVitara (og Toyota Urban Cruiser), er det i og for seg greit.

Men her er bilens andre svake side ettertrykkelig bevist i en sammenligning. Her bør med andre ord både Suzuki og Toyota foreta seg noe med den konservative ladefarten.

Bli medlem i dag!

Konklusjon: Changan leverer best og mest

For den observante leseren kommer det neppe som noen bombe at vi til slutt lander på Changan Deepal S05 på topp i begge disipliner.

Den går lengst og lader raskest, med en attraktiv prislapp.

Suzuki eVitara sliter med både rekkevidde og ladefart i kulde, selv om den i sannhetens navn faktisk leverer det den lover av ladefart. Problemet er bare at maksfarten er så konservativt lav at det ikke kan anbefales for lange turer vinterstid, med mindre man har svært god tid.

SAMME INNMAT: Changan Deepal S05 deler det meste av teknologi med Mazda 6e, som ble lansert noe tidligere på det norske markedet. Foto: Ståle Frydenlund / elbil.no

Det samme gjaldt tvillingen Toyota Urban Cruiser, da vi testet den noen uker tidligere. Dersom gradestokken kryper ned mot 10 minusgrader blir rekkevidden fort 200-250 kilometer.

Litt annerledes ble det da bilene skulle grave seg fram gjennom 30 centimeter over et 80 meter langt strekk på et jorde. Det tar vi for oss i en egen artikkel og video.

Zeekr X og Smart #1 leverer langt bedre enn eVitara, både på rekkevidde og lading, og viser seg som helt kurante alternativer.

Smart #1 gir trolig mest, dersom man utelukkende ser på pris. Deepal S05 er et nummer større, og hører ikke til i kompaktklassen – som de øvrige.

Men den er klart best i kategoriene vi tar for oss i denne delen av testen.

Les også