Nå er det over 6000 elektriske lastebiler og busser i Norge:Aldri vært større interesse for elektriske lastebiler

Men Norge er likevel bak skjema for å nå målet om at alle nye tunge kjøretøy innen 2030 skal være elektriske eller gå på biogass.
Rekordmange elektriske lastebiler er de to siste månedene støttet av Enova. Bedre og billigere el-lastebiler og usikre dieselpriser er viktige grunner til den store interessen, melder Enova selv i dag.
Enova er et statlig foretak som jobber for at Norge skal bli et lavutslippssamfunn, og de kan støtte både privatpersoner og selskaper med investeringer i teknologi som bidrar til å kutte klimagassutslipp – typisk når den aktuelle teknologien enda er på et tidlig stadium og dermed fremdeles dyr å investere i.
– Etter rekordmange tildelinger av støtte fra Enova til elektriske lastebiler i mai, viser juni-tallene at interessen for elektriske lastebiler fortsetter å øke kraftig, sier ansvarlig for Enovas satsing på elektriske nyttekjøretøy, Carl-Erik Kullmann.
Tungtransporten står for 30 prosent av trafikkutslippene
Veitrafikken står for nesten en femtedel av Norges totale klimagassutslipp. Utslipp fra tunge kjøretøy utgjør rundt 30 prosent av dette igjen.
Derfor er det helt sentralt å få lastebiler og andre tunge kjøretøy over på løsninger uten utslipp, men trolig blir det vanskelig for Norge å oppnå målet om at alle nye tunge kjøretøy skal ha nullutslipp eller bruke biogass innen 2030.
– Med tanke på at Norge ligger etter skjema med å omstille tungtransporten til nullutslipp, er den økte interessen for elektriske lastebiler vi ser nå svært gledelig og helt nødvendig, sier Kullmann.
En av grunnene til at interessen øker, er at det stadig blir bygget flere ladestasjoner for elektriske lastebiler, noe vi skrev om i denne artikkelen fra april i år:
1410 tunge el-lastebiler på norske veier nå
Forrige rekord kom i mai, da Enova tildelte støtte til 178 elektriske lastebiler og busser.
Allerede i juni ble rekorden slått, med 381 millioner kroner i støtte til 318 elektriske lastebiler og busser.
Det er nå 1410 tunge elektriske lastebiler på norske veier (kjøretøygruppe N3 lastebil, med tillatt totalvekt over 12.000 kg.)
Busser er ikke medregnet i dette tallet. Det er heller ikke lette lastebiler (kjøretøygruppe N2 lastebil, med tillatt totalvekt over 3.500 kg, men maks 12.000 kg).
Tar vi med lette lastebiler, er det i skrivende stund 3103 registrerte elektriske lastebiler i Norge. I tillegg er det 2295 elektriske bybusser og 655 elektriske langdistansebusser på norske veier.
Altså er det totalt over 6000 elektriske busser og lastebiler på norske veier nå.
I tillegg er det akkurat nå registrert 993 725 elektriske personbiler, 17 536 lette elektriske varebiler og 36 028 tunge elvarebiler.
Til sammen blir det godt over en million elbiler på norske veier, en milepæl vi bikket i vinter:
Rekkevidde, pris og bomfritak påvirker
Så langt i år har Enova gitt tilsagn om støtte til 873 tunge nullutslippskjøretøy.
– Den store økningen i interessen for elektriske lastebiler og busser, tyder på at stadig flere i transportnæringen ser at rekkevidde, pris og ladeinfrastruktur er blitt vesentlig bedre, og utgjør et godt alternativ til usikre dieselpriser, sier Kullmann i Enova.
En annen grunn til at interessen for elektriske lastebiler øker, handler om bompenger, ikke minst i Oslo-området.
Mens elektriske lastebiler og biogass-lastebiler fremdeles kjører gratis, økte bompengene i Stor-Oslo for nyere diesellastebiler med over 75 prosent ved nyttår:
Kjører du fossil lastebil gjennom en av de 83 bomstasjonene i Stor-Oslo, betaler du mye mer enn du gjorde i fjor. En passering koster nå 162 kroner i rushtiden, dersom du kjører en nyere lastebil (Euro 6). Har du en eldre lastebil (Euro 5 eller eldre), må du ut med hele 223 kroner.
Også miljøkrav i anbud påvirker interessen:
Denne måneden ble det også kjent at budsjettpartnerne Arbeiderpartiet, SV, MDG, Rødt og Senterpartiet ble enige om flere tiltak for å elektrifisere varebiler og lastebiler i revidert nasjonalbudsjett:
Derfor støtter Enova elektrisk tungtransport
Det tar normalt mellom et halvt og to år fra Enova gir tilsagn om støtte til et kjøretøy kommer på veien. Derfor vil effekten av de økte støttetildelingene nå, først vise seg lenger frem i tid.
Samtidig peker registreringstallene i riktig retning. I 2025 var 10,2 prosent av nyregistrerte tunge lastebiler elektriske. Hittil i 2026 har andelen økt til 14,3 prosent.
– Enovas støtte skal bidra til at nullutslippskjøretøy blir et reelt alternativ på flere bruksområder. Nå ser vi en positiv trend der det ikke bare er de største aktørene, men også små og mellomstore transportbedrifter som kjøper elektriske tungbiler, sier Kullmann.








